- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Růže pro Algernon - Daniel Keyes

9. března 2017 v 12:53 | Upiirek |  K-L
Hlavní postavy: Charlie Gordon, Algernon, profesor Strauss, profesor Nemur, Burt, Alice Kinnianová, Matt, Rose, Norma, pan Donner, Fay

Děj se odehrává: v polovině 20. století v USA

V kostce: Charlie, muž s nízkým IQ podstoupí operaci, aby se stal géniem - nic ale nevychází tak, jak se očekávalo

Tohle je velmi zajímavá kniha, která vás přiměje zamyslet se nad tím, jak se chováme k lidem s nízkým intelektem, nad tím, jestli stojí za to být inteligentní, když je pak člověk nešťastný, a nad tím, jak těžké je být rodič nebo sourozenec dítěte s velkým postižením, a jak těžké je být to dítě. S Charliem se setkáváme v době, kdy je jeho IQ něco kolem sedmdesáti, a je to dospělý muž pracující jako uklízeč a roznašeč zboží v pekárně, kde mu jeho strýc vyžebral místo a kde Charlie tak akorát zvládá ty nejjednodušší práce. Charlie není nespokojený, ví, že jeho kolegové a šéf ho mají rádi. Charlie chce hrozně moc být chytrý, a tak chodí do třídy pro jemu podobné lidi, kde se učí číst a psát od slečny Kinnianové. Ta ho jednoho dne doporučí na experiment, zatím testovaný jen na zvířatech, který by měl silně zvýšit jeho inteligenci, a protože je Charlie tak motivovaný, profesoři Strauss a Nemur ho vezmou.


Charlieho předchůdkyní v experimentu je myš Algernon, která ho před jeho operací neustále porážela v bludišti, ale po operaci se Charlie zlepšuje a zlepšuje, až ji porazí, a jeho intelekt dál roste. Bohužel to ale Charliemu neprospěje tak, jak by se dalo očekávat. Charlie je chytřejší a chytřejší, na vrcholu má IQ 185. Za to ale ztrácí všechny přátele co má a zjišťuje, že svět není tak dobrý, jak si před tím myslel. Dříve třeba neviděl, že jeho kolega v práci krade šéfovi peníze, neuměl si to spočítat, teď to ale vidí. Vidí to i jeho kolegové a Charlie dostane vyhazov z práce. Dříve k lidem kolem vzhlížel, teď je ale lepší než oni a uvědomuje si jejich limity, a sám se děsí, že ti, co na něm operovali, jsou vlastně jen lidé a ne dokonalí odborníci. Charlie krátce miluje slečnu Kinnianovou, brzy je ale na něj moc pomalá a on na ní moc netrpělivý. Charlieho intelekt totiž rychle vzrostl, jeho emocionální vývoj se ale takhle zrychlit nedal, a tak se Charlie nikdy nenaučil toleranci, řešení vzteku, nebo to, jak se chovat k ženám.

Obzvlášť do jeho pokusů o sblížení se ženami se mu taky motá minulost, a často má pocit, že ho starý Charlie sleduje zpovzdálí. Charlieho paměť před zákrokem byla mizerná, teď si ale vybavuje velké části své minulosti. Charlieho matka po jeho porodu trvala na tom, že Charlie je normální, a krutě ho trestala, když mu nešlo učení nebo si sám nezvládl dojít na záchod, protože ho vinila z lenosti. Snažila se i zaplatit všem doktorům za zázračné léky, které nikdy nefungovali, což Charlieho otec věděl a přijal už dávno. Po narození jeho mladší sestry Normy ale obrátila, uznala, že je Charlie zvláštní, a naopak ho držela dál od všech a od všeho, aby neublížil sestře fyzicky a ani jí nekazil reputaci, ale reputace sestry retardovaného kluka se jí bohužel ve škole držela a Norma jako malá Charlieho nenáviděla. Matka na Charlieho dokonce vzala nůž, když dostal erekci při pohledu na sestru, a tak ho otec byl nucen dát z domu, a tak se Charlie dostal do pekárny, kam mu pomohl strýc, a daleko od domova. A s těmihle vzpomínkami se teď musí Charlie smířit.

To ale stále není všechno, Algernon, do té doby inteligentní a poslušná, začíná být vzteklá a zjevně i postupně odchází její nový intelekt. Charlie se tedy má proč bát, že ani jeho IQ nezůstane tam, kde je, a když profesoři co s ním pracovali přednesou jeho případ před kolegy, Charlie jako jediný najde v jejich výpočtech chybu o čase, který inteligence vydrží, ví tedy, že ani on nezůstane chytrý na věky. Dnem a nocí pracuje na výpočtech a výzkumech, ne aby zastavil svůj úpadek, ale aby mu porozuměl a v budoucnu ho někdo jiný mohl překonat a tím pomoci milionům dalších dětí, co se narodí s tímhle postižením. Mezitím zemře Algernon, a Charlie jí pravidelně nosí na hrob, který sám udělal na dvorku, růže. Jeho intelekt klesá, a Charlie ví, kde skončí - v ústavu pro postižené lidi, kde nikdo neví o jeho operaci a nikdo ho proto nebude soudit jinak než ostatní. Charlie sám rychle zapomíná většinu věcí, co se mu v době jeho intelektu staly a co se naučil. V doslovu na závěr říká slečně Kinnianové, aby se nevinila z toho co se s ním dělo, že po té zkušenosti aspoň ví, že je člověkem a že je za to rád, a ještě žádá o to, aby dal někdo Algernon růže na hrob.

K zamyšlení: Byli byste radši Charlie před operací, po operaci, nebo po návratu k nízké inteligenci?
 


Anketa

Co byste radši, být chytří, nebo být hloupí ale šťastní?

Být chytří
Být hloupí ale šťastní

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama