- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Jantarové kukátko - Philip Pullman

21. dubna 2017 v 20:50 | Upiirek |  P-R
Hlavní postavy: Lyra, Pantalaimon, Will, lord Asriel, paní Coulterová, Lee Scoresby, Serafina Pekkala, Stanislaus Grumann, doktorka Mary Malonová, Roger, Balthamos, Baruch, otec Gomez, Iorek Byrnison, Tialys, Salmakia, Metatron, Xaphania, Kirjava,

Děj se odehrává: v různých propojených světech

V kostce: Závěr trilogie Jeho temné esence

Tahle kniha, navazující na předchozí díly (Zlatý kompas a Jedinečný nůž), uzavírá trilogii velkolepým způsobem. Lyra sní o Rogerovi, a rozhodne se že se musí dostat do země mrtvých, aby se mu omluvila za jeho smrt. Will tam chce také, aby navštívil svého otce, a poté, co se s Lyrou opět najdou, se tam vydají. S nimi tak jdou dva zvědové lorda Asriela, lord Tialys a lady Salmakia, kteří jsou z jiného světa a velcí jako dlaň. Aby se dostali do světa mrtvých, musí nechat své daemony za sebou, což je neuvěřitelně těžké.


Další z navštívených světů je jeden, kde stráví spoustu času doktorka Mary Malonová. Místní obyvatelé jsou podobní velkým broukům, kteří používají kulatá semena stromů jako přední kola motorek, a zadníma nohama se odráží, aby se dostali z místa na místo. Mary se s ními spřátelí a komunikují, a oni ji požádají, aby jim pomohla zjistit, proč jejich stromy umírají. Mary si vytvoří kukátko, potřené olejem ze semen stromů, a skrze něj je schopná vidět Prach.

A pak je tu svět lorda Asriela. Ten našel svět, který není pod vládou Boha ani jeho pravé ruky Metatrona, kde plánují vytvořit nebeskou republiku namísto království nebeského, protože náboženství jim zakazuje hledání pravdy a hlasitého vyslovování svých myšlenek. Lord Asriel nechce nic než zařídit volnou republiku, neplánuje zničit Boha, je ale napaden vojskem vedeným Metatronem, a tak se střetnou dvě armády bytostí z mnoha a mnoha světů.

Neprozradím vám vše, co se v knize stane, hlavně proto, že by mi to dalo hodiny práce. Kniha je velmi komplexní, postavy se mění a témata se rozvíjí. Hlavními tématy jsou boj mezi náboženstvím a věděním, a které z nich vede k větší svobodě. Pak tu máme samozřejmě dospívání a jeho důležitost pro svět; prvotní hřích; co nastává po smrti; a domýšlení důsledků svých akcí. Náboženství tvoří velkou součást příběhů, dokonce se na něm staví celý příběh; v knize je Bůh pouze anděl, který vznikl jako první a všem dalším tvrdil, že je stvořil. Na konci příběhu je z něj stará nemohoucí bytost, bez moci nad sebou samým, natož někým jiným. Stojí za to si knihu přečíst a nad náměty se zamyslet, a hlavně si užít příběh dvou mladých lidí, kteří bojují se situací, ve které se nalezli, a musí dospět do světa který nečekali.

K zamyšlení: Jsou náboženství a vědění dvě naprosto různé věci, nebo jsou to jen dvě strany téže mince?
 


Anketa

Myslíte si, že některá náboženství úmylsně zamlčují některá fakta aby se více zalíbila?

Určitě, a nelíbí se mi to
Myslím že spíš ano
Nevím (a je mi to jedno)
Nemyslím, a určitě to nedělají schválně
Určitě ne!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama