- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Jedinečný nůž - Philip Pullman

2. dubna 2017 v 14:36 | Upiirek |  P-R
Hlavní postavy: Lyra, Pantalaimon, Will Parry, lord Asriel, paní Coulterová, Lee Scoresby, Serafina Pekkala, lord Boreal, Stanislaus Grumann, doktorka Mary Malonová, Ruta Skadi, Juta Kamainen, fantomové

Děj se odehrává: ve třech světěch: v našem, jednom podobném ale s daemony, a v jednom ohrožovaném

V kostce: výborná temná fantasy kniha

Tahle kniha je druhým dílem trilogie Jeho temné esence a navazuje plynule na Zlatý kompas. Hlavní hrdinové jsou ale tentokrát dva, k Lyře ze světa s daemony se přidá ještě Will Parry z našeho světa. Willova matka je nemocná, a jdou po ní muži hledající dopisy od jejího už roky ztraceného manžela - duchaplný Will ji vezme ke své bývalé učitelce piána, o které ví že se o ni postará, a sám se vydá s dopisy do Oxfordu, odkud chce hledat svého otce. V Oxfordu Will objeví okno do jiného světa, kterým projde - a tady potká Lyru, která do tohohle světa prošla z toho svého. Lyřin původní plán z minulé knihy byl zachránit Prach, ale alethiometr jí nyní říká, že se musí soustředit na Willa a pomoci mu najít jeho otce.


Will a Lyra se dozví víc o světě ve kterém jsou - tenhle svět se plný fantomů. Nikdo neví přesně, co jsou fantomové zač nebo odkud přišli, ale zabíjí všechny dospělé, které najdou, města jsou proto plná dětí, jejichž rodiče zemřeli nebo utekli. Willa ale víc zajímá jeho otec. Willův otec byl průzkumník, a z dopisů vychází to, že na severu našel okno do jiného světa podobné tomu, kterým prošel Will - a tahle informace je samozřejmně cenná. Will a Lyra se proto vrací do Willova světa, aby o něm našli více informací a aby zjistili více o jeho výzkumu a o Prachu, nebo jak se mu říká ve WIllově světě, temné hmotě. Tady po nich ale jdou. Největším nebezpečím se jim stane lord Boreal, který je z Lyřina světa a známý její matky. Boreal Lyře ukradne alethiometr, a nabídne jí ho vrátit když mu s Willem přinesou ze světa fantomů jedinečný nůž, který je tam ve věži - Boreal je dospělý a tak pro něj sám nemůže. Lyra s Willem neznají lepší cestu, jak získat alethiometr zpět, a tak se vydají pro nůž.

Nůž najdou v rukou šíleného mladého muže, který se je pokusí okamžitě zabít - a tak se s ním Will bije na smrt, a vyhraje - získá tak nůž za cenou dvou prstů, které mu nůž uřízne. Muž, který před ním nůž vlastnil, měl také o dva prsty míň, je to totiž symbol jeho nositele. Mkadík ho mučil a držel ve věži svázaného, Will s Lyrou ho ale osvobodí a muž Willa naučí, jak nožem otevírat okna do jiných světů a poté je opět zavírat. Také mu vysvětlí, že nůž projede čímkoliv, i fantomy. Will nůž použije, aby se s Lyrou vloupali do Borealova domu a alethiometr ukradli nazpět, jsou ale málem chyceni Borealem a Lyřinou matkou, paní Coulterovou.

Mezitím v Lyřině původním světě se dva z Lyřiných přátel pokoušejí jí pomoci. Lee Scoresby, letec v balónu, se vydá hledat Stanislause Grummana, muže o kterém se říká že ví o předmětu, který hostitele dokonale ochrání, a který chce dát Lyře o které smášlí jako o dceři. Nakonec se mu to přes překážky a přes vraždu v zájmu sebeobrany podaří a zjistí, že Grumman se vlastním jménem jmenuje John Parry a je z jiného světa. John Parry ho přesvědčí, že ho musí Lee vzít za nositelem jedinečného nože, který s nimi pak půjde za lordem Asrielem a pomůže mu vyhrát boj proti Bohu, který Asriel plánuje a na který se mu už schází armády všech možných bytostí ze všech světů. Lee mu to slíbí za podmínky, že to pomůže Lyře, a Stanislaus na to přísahá, ale křivě. Lee zemře, když Stanislause chrání před útočníky ve světě fantomů, zemře tedy jako hrdina který věří, že pomáhá Lyře.

Čarodějnice Serafina Pekkala se skupinou dalších čarodějnic se rozhodnou pokusit se Lyru najít a chránit. Sledují ji do světa fantomů, kde se jí podaří Lyru a Willa zachránit akorát v době, kdy se je ostatní děti snaží zabít, aby získaly Willův nůž. Všichni se poté vydají hledat Willova otce směrem, který určuje alethiometr. A Will, který se od skupiny v noci oddělí, otce nakonec najde - jde o stejného muže, kterému pomáhal Lee Scoresby odejít. Jeho otec, nevěda že jde o jeho syna, mu řekne, že musí pomoci lordu Asrielovi v bitvě proti Bohu, a Will mu to slíbí, nevěda že tím může ublížit Lyře. V posledním momentě, kdy si oba muži uvědomí, že jde o otce a syna, je John Parry zabit čarodějnicí Jutou, která přiletěla se Serafinou Pekkalou. Juta kdysi chtěla Parryho za milence, a on ji odmítl, proto vůči němu chovala trvalou nenávist; po jeho vraždě se sama probodla.

Will tedy našel svého otce, ale okamžitě ho zase ztratil. A slíbil mu pomoci Asrielovi. Co Will nevěděl, bylo to, že jedinečný nůž má být v bitvě rozhodující zbraní, a že na něm tedy leží výsledek celého boje. A také nevěděl, co se dělo v době, kdy od skupinky odešel. Paní Coulterová je totiž zázračným způsobem schopná ovládat fantomy, a proto přešla i s lordem Borealem do světa stínů najít Lyru a Willa. Lorda Boreala otrávila, a v jeho posledních chvílích zjistila, že on ví o budoucnosti Lyry - předpověď říká, že Lyra bude novou Evou v novém světě. Paní Coulterová se tedy rozhodne, že Lyru musí zabít, aby se nemohl opakovat prvotní hřích. Pomocí své moci vyšle fantomy na čarodějnice, které děti hlídají, a když se Will vrátí do tábořiště, najde jen mrtvé čarodějky, a Lyra je pryč.

Takže, co se stane v posledním díle???

K zamyšlení: Armagedon - proč by někomu stálo za to ho přivolávat?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama