- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Měsíc nad Soho - Ben Aaronovitch

13. dubna 2017 v 16:32 | Upiirek |  A
Hlavní postavy: Peter Grant, Inspektor Thomas Nightingale, Lesley, Molly, Simone, detektivka Stephanopoulosová, Bledá dáma, Muž bez tváře, Postmartin, Alexander Smith, Ash, Tyburn

Děj se odehrává: V současnosti v Londýně, s trochou Oxfordu a Norwiche

V kostce: Čarodějnický učeň a policista Peter Grant se zamotá do nového případu, spojujícím vaginu dentatu a náhlá "přirozená" úmrtí jazzmanů

Přestože se mi v téhle knize orientovalo lépe než v té předešlé (Řeky Londýna), pořád to chtělo hodně soustředění, abych se neztratila. Peter v knize řeší zdánlivě dva nespojené případy: muže, umírající na vykrvácení z pahýlu přirození, které vypadá jako odkousnuté vaginou dentatou, a pak smrti jazzmanů, které vždy vypadají jako přirozené (od srdeční příhody přes mrtvici), ale kterých se podle všeho stalo za poslední desetiletí tolik, že nemůže jít pouze o náhodu; Peter navíc z prvního těla, ke kterému se dostane, ucítí vestigia nebo taky zbytkový odraz magie.


Obě vyšetřování nejsou jednoduchá. Mužů umírajících bez penisu není mnoho, ale je těžké jen tak rozeznat, kdo je zabíjí. Peter požádá o pomoc jednoho ze synů otce Temže, Ashe, který jako magická bytost má schopnost vycítit jiné bytosti co nejsou tak úplně lidé. Ash na pachatelku - Bledou dámu - narazí, ta ho ale málem zabije propíchnutím železnou tyčkou ze zábradlí než zmizí. Bledá dáma je zjevně zapletena do zločinů nejen těchhle, ale i dalších - Peter sám na ní narazí na policejní stanici, kde zrovna někdo zabil jednoho muže, který jim s případem tak nějak pomáhal - Alexandera Smithe, který prozradil, že před několika desetiletími on a jiní muži, provozujícími stripbary a tak podobně, pracovali s jistým kouzelníkem, který pak zmizel ze scény ale teď je zjevně zpět a zjevně naštvaný. Bledá dáma, pracující nejspíš pro tohohle kouzelníka, ze stanice utekla, Peter ji ale pronásledoval i přes množství špičatých zubů v jejích ústech, a nakonec se mu podařilo ji zneškodnit.

Druhý případ o umírajícíh jazzmanech má zcela jinou příčinu. Peterova pracující hypotéza je, že se jedná o jakési jazzové upíry - vysávají z lidí životní energii stejně jako upíři, akorát že to dělají jen u hudebníků ca hrají jazz. I když je tahle teorie přitažená za vlasy, nakonec není vůbec daleko od pravdy. Bývalá milenka mrtvého, Simone, se s Peterem sblíží a do dvou týdnů po smrti bývalého přítele je s Peterem. Tomu je s ní dobře, její neustálá chuť na sex a na zákusky se mu opravdu nepříčí. Až ke konci knihy, kdy Peter vezme Simone na stejný koncert, ve kterém hraje jeho otec na klávesy, a jeho matka Simone napadne s tím, že je to čarodějnice která chtěla svést už Peterova otce, Peterovi dojde, co se stalo. Simone, která si to až do teď neuvědomovala, byla vášnivá studentka hudby zpátky před druhou světovou válkou, spolu se svými dvěma kamarádkami. Jejich učitelka do nich vryla hudbu takovým způsobem, že vytvořila magický otisk, který dívkám dovolil přežít i poté, co na kavárnu kde seděly na koncertě v roce 1941 dopadla bomba. Všechny tři zůstaly maldé a krásné a zamilované do jazzu, a nevědomky při tom jazzmany zabíjely tím, že z nich pro sebe odčerpávaly životní energii. Protože všechny žily pro přítomný okamžik, ani jim to nedošlo až do doby, kdy na to Peter poukázal, Simone se zhrozila, a běžela to vysvětlit kamarádkám.

Peter věděl, že po nich třech půjde policie a budou se jich chtít nadobro zbavit, protože ale věřil, že to dělaly nevinně a že by se to dalo nějak obejít, šel je varovat, aby utekly. Ony ale nemají kam utéct, a samy si myslí, že by možná měly být zlikvidovány, když jsou vlastně monstra. Ale to nakonec není Peterův největší problém. Tady ho totiž najde Muž bez tváře, onen čaroděj, pro kterého pracovala Bledá dáma a který je na rozdíl od Petera mistra svého umění, zatímco Peter umí čtyři a půl kouzla. Peter boj s Mužem bez tváře (tvář si chrání kouzlem a pod ním má ještě masku) nějak přežije, čaroděj ale uteče, poté co se pokusí třem dívkám vysvětlit, že jíst lidi přece není špatná věc, když jsou podřadní. Ony ale utečou během jeho a Peterova souboje, a Peter s Nightingalem je nakonec najdou zpátky v hudebním klubu, kde se zabily předávkováním prášky.

Takže se ukáže, že Nightingale, který se domníval, že po druhé světové válce zůstal jediným čarodějem v Anglii, se mýlil. V Oxfordu učil jeden jeho bývalý známý, a během jídelního klubu si tam vycvičili neznámé množství čarodějů až na mistrovskou úroveň, a z nich se nejméně jeden prokázal jako zlý padouch. Peter a Nightingale mají tedy dost co na práci s hledáním ostatních. A na závěr Peterova bývalá kolegyně a policistka Lesley - v minulé knize díky magii se jí úplně rozpadnul obličej, chodí tedy nyní s maskou a čekají ji nejrůznější chirurgické zákroky. Lesley se ale nějakým způsobem, nám nevysvětleným, naučila základnímu kouzlu - vytvořit pasvětlo - a tak se možná přidá k Peterovi a Nightingaleovi do týmu.

K zamyšlení: Kdybyste každý rok musela zabít jednoho člověka, abyste přežili, co byste dělali?
 


Komentáře

1 Ennie | Web | 18. dubna 2017 v 17:38 | Reagovat

K tomuhle dílu jsem se zatím nedostala, určitě si ho přečtu. Ipřesto, že první díl byl podle mě docela průměr ;).

2 Upiirek | 20. dubna 2017 v 22:11 | Reagovat

[1]: Nebylo to to nejúžasnější čtení na světě, ale zajímavý nápad i podání, já si to užila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama