- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Návrat Sherlocka Holmese - Arthur Conan Doyle

24. července 2017 v 17:54 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Sherlock Holmes, doktor John Watson

Děj se odehrává: na konci 19. století v Anglii

V kostce: případy Sherlocka Holmese a jeho kolegy Watsona

K zamyšlení: Doyle si nepřál psát další příběhy o Sherlockovi, ale byl k tomu donucen více či méně příčetnými fanoušky. Jaké pocity to ve vás vyvolává?

Tahle kniha, plná dalších příběhů psaných doktorem Watsonem o případech jeho kolegy Holmese, a o dvou z nich Vám teď řeknu trochu víc.Tančící figurky jsou příběh, který si pamatuji z dětství. A pamatuji si, že jsem pochopila, že každá figurka znamená nějaké písmeno, ale že jsem byla příliš nedočkavá na to, abych se zabývala vymýšlením který panáček je které písmeno. Takže žádný problém pro někoho, jako je Sherlock, to je jasné :o) Případ před Holmese přinese muž jménem Cubitt, který si všiml že kolem jeho domu se objevují záhadné nakreslené figurky a od té doby je jeho žena zjevně neklidná, ale odmítá mu říci proč - pan Cubitt doufá, že mu Sherlock pomůže záhadu vysvětlit, popřípadě ochránit jeho ženu.
A diagram drawn by Conan Doyle
Sherlockovi se podaří ochránit Elsie a záhadu vyřešit, nepodaří se mu ale zachránít samotného Cubitta. Zprávy šifrované v podobě tančících figurek psal pro Elsie bývalý snoubenec, Abe Slaney, který ji chtěl získat zpět, o kterého ale ona nestála. Když potom pam Cubitt uviděl SLaneyho v otevřeném okně, vytasil na něj pistoli, a Slaney ho v sebeochraně zastřelil. Elsie, nešťastné z manželovi smrti, nezbyde než se ve zbytku života starat o jeho dům a věnovat se dobročinnosti.

Druhá povídka, které se tu chci krátce věnovat, se jmenuje Šest Napoleonů. Je ho hlavně proto, že po jejím přečtení jsem ještě o něco víc ocenila díl seriálu Sherlock s názvem Šest Thatcherových, který je na téhle povídce založen. V originální povídce Sherlock vydedukuje, že někdo likviduje sochy Napoleona ne z nenávisti, ale proto, že jsou to odlitiny ze stejného vzoru a ze stejné doby. A to je proto, že v jedné z nich někdo něco schoval. Sherlock ze souvislostí vydedukuje, že jde o jedinečnou ukradenou černou perlu. V seriálu s odlitinami Thatcherové udělá Sherlock tu samou dedukci, ale plete se - jedná se o schované USB s detaily o Mary Watsonové - tahle změna zápletky se mi moc líbí. A povídka sama o sobě byla taky dobrá, jde o originální nápad a opět jednou dobře napsaný příběh.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama