- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Američtí bohové - Neil Gaiman

24. srpna 2017 v 12:24 | Upiirek |  G-H
Hlavní postavy: Stín, Středa, Chad, Hinzelmann, pan Nancy, pan Ibis, Czernobog, Laura, Loki

Děj se odehrává: nakonci 20. století v USA

V kostce: příběh Bohů, fantastický realismus o lidech a bozích kráčících mezi nimi

Tuhle knihu jsem si koupila proto, že vše co jsem zatím od autora četla nebo viděla mě nějakým způsobem uchvátilo. Američtí bohové mě nezklamali, ztratila jsem se v četbě, a většinu času jsem strávila na hranici pochopení a nepochopení spolu s hlavním hrdinou Stínem, jehož život se obrátil vzhůru nohama a pak ještě naruby. Stín byl ve vězení tři roky, seděl za vloupání, ke kterému ho přesvědčila manželka Laura, kterou velmi miluje. Když se ale dostane z vězení, Laura je čerstvě po smrti - zabila se v autě se Stínovo nejlepší kamarádem, se kterým ho podváděla, když byl ve vězení. A stínovi teď v životě nezbývá nic, o co by stál.


Když Stína osloví muž, co si říká pan Středa, a nabídne mu práci poskoka pro všechno, Stín souhlasí. A tím se zaplete do války mezi bohy, starými bohy, ke kterým se už nikdo nemodlí a nikdo jim neobětuje zvířata ani lidi, a bohy novými, bohy televize, médií, dálnic. Mohl se tomu Stím vyhnout? Možná mohl, ale vzhledem k tomu, kdo byl jeho otec, se to nezdá pravděpodobné.

Kniha je složitá a spletená, a vyskytují se v ní lidé, bozi, mrtví, živé sny, triky s mincemi, a vše ostatní, co se si dovedete představit. Stín se na konci šesti set stránek dozví, že celou dobu pracoval pro něco, o co nikdy nestál, a přestože sám zemře, i nadále chodí po světě a cestuje. Přestože je jeho žena mrtvá, stále s ní může mluvit, a když ho chytnou bohové z druhé strany bitvy, je to Laura kdo ho krvavě osvobodí. Stín se na nějakou dobu uklidí do malého města, kde žije jako Mike Ainsel, kde se všechno zdá ideální, ale je to jen další bůh který udržuje pořádek za to, že zabíjí každý rok jedno dítě, a tenhle rok je to Mike kdo ho odhalí, ale kdo musí sám opustit město, protože je hledaný pro vraždy spáchané jeho mrtvou ženou. Jinde zase pracuje pro bohy pohřebáky, a zaúíjí smrt svého známého boha s tím samým bohem. Kniha nedává žádný smysl a absolutní smysl zároveň, a v tom je právě Gaimanovo kouzlo.

Kniha vyhrála dost ocenění na to, aby bylo jasné, že stojí za přečtení. A opravdu za to stojí, pokud se chcete ponořit do jiného světa a na chvíli žit mezi bohy. Není to ale odlehčené čtení, a po otevření knihy ucítíte závazek ji dočíst, jako začatou modlidbu. Pokud jste na to připravení, směle do toho.

K zamyšlení: k čemu je vlastně dobré být bohem?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama