- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Pes baskervillský - Arthur Conan Doyle

1. srpna 2017 v 17:47 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Sherlock Holmes, Dr. John Watson, sir Henry Baskerville, Dr. James Mortimer, pan a paní Barrymoreovi, Stapletonovi, Selden, Laura Lyonsová

Děj se odehrává: na konci 19. století v Británii

V kostce: jeden z nejslavnějších případů Sherlocka Holmese

Čtení tohohle případu jsem si užila, protože jsem si nepamatovala jak to dopadne i přes to, že jsem jako malá jistě nejméně jednou četla zjednodušenou verzi téhle knihy. Takže jsem mohla jen srovnávat s korespondujícím dílem současného seriálu BBC, a to byl přece jen velký rozdíl :o) Originál na mě zapůsobil nakonec víc, hlavně tím, dalo by se říct, že je vše tak prosté. Jako u každého Holmesova případu máme na začátku hromadu vodítek a věcí, co znějí komplikovaně a nesrozumitelně, na konci ale všechny dávají jasný smysl, nic se nemohlo stát jinak. A vtom je právě kouzlo originálního Sherlocka, v jeho vysvětleních a Watsonově podání.


Příběh je postaven na legendě, podle které je rod Baskervillů proklet za to, že jeden z předků poštval psy na ženu, která s ním odmítla spát - a tak na blatech a vřesovištích straší pekelný pes, který si číhá na Baskervilly a zabíjí je. Vždy šlo jen o legendu, když ale náhle ze strachu zemřel na blatech v noci sir Charles Baskerville, a v blízkosti se našly stopy obrovského psa, je provolán Sherlock Holmes na pomoc a hlavně na ochranu Henryho Baskervilla, mladého synovce sira Charlese, který z Ameriky přijíždí na své nově nabyté rodinné panství.

Případ je velmi komplikovaný hlavně proto, že kromě doktora Mortimera, který Holmese a Watsona povolal, má snad v každý v okolí co tajit, od Baskervillových sluhů přes sousedy a tajemného muže až po samotného Holmese, který stráví dny na blatech v přestrojení, a neví o něm ani samotný Watson. Čtenář má proto důvod podezřívat každého, koho potká, a postupně se vylučovací metodou dobrat k tomu pravému vrahovi. A pak je tu ještě jeden háček - když už Holmes s Watsonem vědí, o koho jde, nemůžou to dokázat, a musí tak počkat na dostatek důkazů. Prostě jde o detektivku, jak má být, a její čtení si člověk užije :)

K zamyšlení: Co si myslíte o tom, že Holmes nechtěně ale neopatrně ohrozil život sira Henryho tím, že nepočítal se změnou počasí a se strašidelným efektem psa?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama