- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Království stínů - Barbara Erskinová

29. září 2017 v 17:54 | Upiirek |  E-F
Hlavní postavy: Clare Roylandová, Isobel, Paul Royland, Robert Bruce, hrabě Buchan, Emma, Rex, Neil, Geoffrey, Henry, Chloe, Alice, Jack, Casta, Duncairn

Děj se odehrává: v 80. letech minulého století, a na přelomu 13. a 14. století, hlavně ve Skotsku a v Anglii

V kostce: žena, ztrácející se v krutém manželství, je navštěvována předkyní z doby před 700 lety v podobné situaci
Tahle kniha, na jejímž obalu je trefně napsáno "unputdownable", se skutečně musí dočíst. Tedy aspoň já jsem měla trable jí položit. Bylo to hlavně proto, že vždycky, když jsem se myslela, že už to pro hlavní hrdinku Clare nemůže být horší, tak se to zhoršilo, a já jí tak prostě nemohla nechat :o) Ale musela jsem, kniha je přece jen přes 700 stran dlouhá, takže jsem měla pár večerů, kdy jsem jí odložit musela a šla jsem spát hrozně naštvaná na manžela hlavní postavy, ze kterého se postupně vyklubal přes lháře a trýznitele i vrah psů a nakonec by byl i vrah lidí, kdyby se trefil. Minimálně od půlky, kdy škrtil psa Castu, aby donutil Clare s tím odejít, jsem měla chuť ho zastřelit sama, a když se nakonec odstřelil sám, nemůžu říct, že by mi to bylo ani trochu líto.


Clare, hlavní hrdinka, prožívá velice těžký čas. Clare zdědila hrad Duncairn ve Skotsku, hrad milovaný její předkyní Isobel a po 700 let držený v rodině. Její manžel Paul po ní chce, aby ho prodala, protože potřebuje peníze které ztratil - že ty peníze potřebuje jí ale neřekl, jenom jí trvale nakazuje, aby Duncairn prodala. Clare ale cítí s místem rodinné spojení, a navíc se jí zjevuje při meditaci Isobel, která před sedmi sty lety místo milovala, a také by ho nikdy neprodala. A to je sice velká část zápletky, ale taky ne hlavní problém mezi Clare a Paulem. Clare a Paul se snažili o dítě, doktor ale zavolal Paulovi s výsledky, a Paul děti mít nemůže. Paul doktorovi řekne, že to Clare řekne sám. Místo toho ale Paul řekne Clare, že je to její problém, že to ona nikdy nemůže mít děti, a to samé řekne i celé svojí rodině. A tak začíná cesta do manželského pekla.

Během celé knihy se Clare při meditaci, a později i mimo meditaci, zjevuje její předkyně Isobel. Isobelin příběh ze začátku připomíná noční můru, byla provdána proti své vůli, a manžel jí pravidelně znásilňoval, protože chtěl potomka. Isobel, zamilovaná do jiného muže, Roberta Bruce, dělá všechno proto, aby jeho děti neměla, od jízdy na koni až po žvýkání bylinek, a po čase je nařknutá z čarodějnictví a její nejlepší přítelkyně a ochránkyně je upálena, zatímco Isobel se musí pokat zavřená ve věži se dvěma jeptiškami, které jí hlídají a bičují. Isobel se podaří po čase uniknout, a přidá se k Robertu Brucovi, a díky svým předkům je v pozici korunovat ho skotským králem, bojujícím za nezávislost Skotska, zatímco Isobelin manžel je na straně anglického krále. Robert se ale musí stáhnout, když je jeho armáda téměř rozprášena, a Isobel je opět chycená Angličany. Tentorkát je zamčená v kleci, vyvěšené na straně hradu, kde ji můžou lidi chodit kamenovat a ponižovat, a kde stráví sáhodlouhé měsíce.

Clare tenhle příběh prožívá s Isobel, která se jí pravidelně zjevuje. Ze začátku je Isobelin příběh strašlivý, a je to úleva vrátit se ke Clare, postupně se to ale obrací, a pro Clare je to často úleva, vrátit se k Isobel. Clare se často zdá o kleci, ve které byla Isobel zavřená, a proto trpí silnou klaustrofobií. Její manžel to ví, a když se mu nepodaří Clare přesvědčit ani podvodem nechat podepsat papíry, ve kterých by mu věnovala Duncairn, aby ho mohl prodat, tak toho začne využívat, a dvakrát Clare nechá zamčenou ve výtahu - poprvé to vypadá jako náhoda, ale po druhé je s ní a odmítá nechat výtah jet, dokud Clare nepodepíše papíry. Paul také škrtí Castu, Clařina psa, a nakonec ho zastřelí - po čemž má asi minutu, kdy se vzpamatuje a uvědomí si co to udělal, ta ho ale rychle přejde. Paul se snaží celou rodinu a svět přesvědčit, že se Clare zbláznila, čemuž nahrává to, že Clare je stále častěji navštěvována Isobel. Clare před ním utíká, ale on jí vždycky najde a přinutí k návratu. Kdyby se Clare zbláznila, byla by nesvéprávná a Paul by mohl hrad prodat jejím jménem. Ke konci se ji Paul pokusí i znásilnit, aby jí přivedl k šílenství, ale nemůže; a nakonec ji zamkne do psí klece, ve které Clare konečně ztratí pojem o sobě samé a stane se jednou s Isobel.

Isobelin příběh má ale hořkosladký konec - na rozdíl od historie, ze které se Isobel vytratila, je v knize vysvobozena z klece, a stráví i trochu času s Robertem Brucem, skotským králem a svojí láskou. Nakonec čeká jeho dítě, na tkeré se velmi těší, ale zemře při porodu. Clare je v době, kdy tohle všechno vidí, také těhotná, a to s mužem, se kterým se seznámila když utíkala před Paulem. Paul ví, že je těhotná, když jí zavřel do klece, protože z ní ale dostal ten podpis, má najednou pocit, že až bude Clare zase v pořádku, budou spolu dál, a dítě že je vlastně jeho. Až když zjistí, že místo Clařina jména je na jeho dokumentu podpis "Isobel", dočista se zblázní, a vystřelí na svou sestru, která v jejím kožichu vypadá jako Clare, a potom sám sebe zastřelí. Clare, která konečně doprožila Isobelin příběh, je konečně volná od ní i od Paula, a spokojeně žije dál - děsí se porodu, ale porodí zdravou dceru, a sama už nikdy Isobel nevidí.

K zamyšlení: Věříte na minulé životy?
 


Komentáře

1 Panda | 30. září 2017 v 22:31 | Reagovat

Ahoj, obrovsky tě obdivuju, tvůj blog je nejen že úžasný, ale taky skoro nesmrtelný. Někdy ve druhé třídě (tedy před skoro sedmi lety!) jsem ti psala a možná tady dokonce mám nějaké recenze, v té době mě blogy obecně hodně braly. Teď už to není takový hit a tak jsem si říkala, že tenhle bude už určitě neaktivní, dneska na to zrovna koukám a... pořád přidáváš články, už skoro devět let. Smekám před tebou. Taková práce a hlavně knižní téma! Tenhle čtenářský deník je stejně jako všechny ostatní prostě geniální a je vidět, že do toho dáváš stejně - možná i více - energie než na začátku.
A proto: Hodně štěstí, jak teď, tak do budoucna a plno stejně šťastných a spokojených čtenářů a čtenářek jako jsem já ♥
P.

2 Upiirek | Web | 3. října 2017 v 19:16 | Reagovat

[1]: Moc děkuji :) Jsem ráda, že sis na můj blog vzpomněla, a zase jsi ho našla! Knížky jsou super, sice už nemám tolik času jako před devíti lety na čtení, ale sem tam se pořád dá pár těch kapitol přečíst, a ráda se dělím o svůj zážitek. Držím do budoucna palce, ať se k tobě dostanou ty nejlepší knížky ;)

3 creepypasta-and-mysterious | Web | 4. října 2017 v 19:07 | Reagovat

úžasné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama