- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Údolí strachu - Arthur Conan Doyle

5. září 2017 v 22:38 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Sherlock Holmes, doktor Watson, Jonh Douglas, paní Douglasová, Cecil Barker, Ted Baldwin, Boss McGinty, inspektor Macdonald, Fred Porlock, James Moriarty

Děj se odehrává: zhruba na přelomu 19. a 20. století v Anglii a v Americe

V kostce: poslední novela o Sherlocku Holmesovi a jeho případu

Tahle kniha mi strukturou připomněla první Sherlockovu novelu - Studie v šarlatové. To je proto, že první polovina příběhu se týká případu, který Sherlock musí rozluštit, a druhá polovina nám dává pozadí, na kterém se případ udál, a tím i další dobrý příběh. A navíc se opět první polovina odehrává v Anglii a druhá v Americe.


Celý příběh začíná, když Holmes dostane šifrovanou zprávu od svého jediného informátora v řetězci Moriartovo posluhovačů. Zprávu rozšifruje, když si uvědomí, že kód se vztahuje k jediné knize, kterou má většina Londýňanů - k jistému almanachu. Z toho vyčte, že jistý muž jménem Douglas je v nebezpečí. Jen pár momentů po rozluštění zprávy dorazí inspektor Macdonald s tím, že John Douglas ze Sussexu byl zavražděn. Holmes se tedy vydá do Sussexu vyšetřit vraždu. Ukáže se, že vražda se sice udála, ale mrtev je jiný muž než se zdálo. John Douglas, který se schovával v domě, vysvětlí, že po něm šel nepřítel z minulosti, který měl stejné znamení tajné společnosti na předloktí, byl stejného věku a postavy, a že když se objevil Douglase zabít, tak ho Douglas přemohl, a využil příležitosti k předstírání, že je mrtev - čímž chtěl setřást ostatní muže, kteří by po něm jistě šli.

Douglas sepsal historii ze své minulosti, když se schovával, a předal jí doktoru Watsonovi na cestě do vězení. V tomhle spisu, nazvaném "Údolí strachu", Douglas vysvětluje jak jako detektiv vstoupil mezi Svobodné zednáře, jenom proto, aby odhalil jednu odnož téhle společnosti, ze které se stali zabijáci, vyděrači a celkově poděsové jednoho údolí. Jako jeden z nich se musel účastnit zločinů, i když někdy dokázal zabránit tomu nejhoršímu nebo alespoň ochránit některé z obětí. Musel se ale tvářit jako Zednář celé měsíce, aby získal dostatek důkazů proti velké organizaci, kde si každý navzájem poskytuje alibi. Nakonec se mu podařilo získat dost, aby odsoudil mnoho z těch nejhorších členů do vězení i k oběšení, ale ti co byli uvězněni jen na omezenou dobu se vrátili, a chtěli se pomstít - proto po něm šli.

Bohužel pro Douglase, zbylí Zednáři z Údolí strachu se spojili s Moriartym, který jim pomohl Douglase najít. Douglas se ženou tedy opustí Anglii, aby mohli žít beze strachu z pomsty, Douglas ale nepřežije plavbu do Afriky. Holmes věří, že za jeho smrtí vězí Moriarty, který si nechce poškodit reputaci tím, že by ho nechal utéct.

K zamyšlení: kdybyste se museli účastnit zločinu, abyste zabránili více zločinů, udělali byste to?
 


Komentáře

1 Fanta Light | Web | 11. září 2017 v 14:20 | Reagovat

Ahoj, obdivuji tě že stále ještě píšeš. Jinak ahoj po pár letech :D. Dost se toho v mém životě změnlo, zas mám nějaký ten blog a na straých jsem aktuálně promazávala všechny spamy. Čtu nyní ke státnicím takže asi opět začnu :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama