- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Dům na Baker Street - Michelle Birkbyová

7. listopadu 2017 v 18:05 | Upiirek |  B
Hlavní postavy: Martha Hudsonová, Mary Watsonová, Irene Nortonová, Sherlock Holmes, John Watson, Billy, Wiggins, Laura Shirleyová, Mycroft Holmes, Dáma z Whitechapelu, Obyčejný Muž

Děj se odehrává: na konci 19. století v Londýně

V kostce: Paní Hudsonová a Mary Watsonová řeší vlastní případ

Tuhle knížku jsem získala v sekáči, kde se schovávala mezi zlevněným zbožím. Ale vzhledem k tomu, že jsem ne tak dávno dočetla Sherlocka Holmese, a že se mi zalíbila představa čtení o ženách z těnhle knih, které Doyle nikdy moc nerozepsal, tak jsem se rozhodla že tuhle knížku zkusím.


Čtení jsem si docela užila, ale myslím, že knihu zase pošlu dál - není to asi nic k čemu bych se chtěla vrátit v příštích letech. Příběh není špatný, jde o detektivku zasazenou v Sherlockově Londýně, kde jsou ženy tak bezvýznamné, že si nikdo moc nevšímá Marthy Hudsonové a Mary Watsonové, vyšetřující případ který Sherlock odmítl. Styl psaní mě ale nenadchl tolik, kolik jsem doufala. Ano, bylo dobré mít jiného vypravěče o případech z Baker Street: Autorka se ale tolik soustředila na to popsat, jako moc paní Hudsonová nechtěla být jen figurka s čajem v pozadí, a jak toužila po dobrodrižství, že její popisy těchhle pocitů se opakovaly příliš často. Ano, je to nový nápad, a ano, je důležitý pro příběh. Ne, když to čtu po páté, nemám pocit, že tuhle informaci znovu potřebuji. A navíc kniha pořád naznačuje další díly, a to zase opakovaně, což mi trochu lezlo na nervy.

Příběh ale opravdu stojí za to. Vše začíná s jedinou obětí, ženou, kterou někdo vydírá bez zjevného důvodu, jen pro potěšení ničení jeho života. Sherlock pošle ubrečenou ženu, která nemůže ani vyslovit co ji tíží, pryč, Martha a Mary ji ale zachytí před odchodem z domu, a nad čajem z ní dostanou její problém. A protože chtějí pomoci, rozhodou se vyšetřovat samy. Případ začíná celkem "nevinně" s vydírám, ale velice rychle se z něj stane pokus o vraždu, a nakonec případ sériového vyděrače a vraha, který zná tajemství poloviny lidí v Londýně. Mary a Martha požádají o pomoc i Irene Adlerovou, nyní Nortonovou, protože se dohodly, že za Sherlockem nepůjdou, a protože tohle je přece kniha o ženách. Irene se zapojí, a stejně i další pomocníci, ale Martha a Mary zůstanou hlavními detektivkami příběhu, a nakonec případ i zakončí. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale předám jí dál.

K zamyšlení: Změnila tahle kniha váš pohled na život v Baker Street?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama