- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Knihy džunglí - Rudyard Kipling

17. listopadu 2017 v 22:12 | Upiirek |  K-L
Hlavní postavy: Mauglí, Šér Chán, Baghíra, Balú, Akéla, Ká, Kotík, Rikki-Tikki-Tavi, Túmé, Háthí, Puránghabat, Kotuko, Mesua, Buldeo

Děj se odehrává: převážně v Indické džungli, ale také v oceánu a mezi Eskymáky

V kostce: příběhy o džungli, jejích obyvatelích a zákonech, a o dalších lidech i zvířatech

Tak jsem se po dlouhé době a po zhlédnutí Disneyho animované i hrané verze konečně dostala k přečtení téhle klasiky. A musím říct, že to nebylo, co jsem čekala. Nečekala jsem prózu proloženou poezií, nečekala jsem, že jde o víc příběhů než jen o ten Mauglího (respektive o celé množství Mauglího příběhů), a nečekala jsem, jak moc mě každý příběh vtáhne do sebe. Byla jsem mile překvapená, jak dobře je kniha napsaná - rozhodně existuje důvod, proč je Rudyard Kipling oslavovaný mezi čtenáři.


První příběh, Mauglího bratři, v zásadě pokrývá většinu toho, co znáte z filmů. Na konci příběhu se Mauglí vydává do vesnice, aby žil s lidmi a naučil se, co to znamená být člověkem. Ale Mauglího příběh má i pokračování - v povídce Tygr, tygr! se Mauglí učí lidské řeči i mravům, a ujme se ho Mesua, která může i nemusí být jeho skutečná matka. Mauglí lidské zvyky nechápe, neví, proč se lidé zavírají mezi čtyři zdi ani proč vesnický nejváženější lovec Buldeo přikrašluje příběhy o svých lovech tak, že se v nich dá pravda jen těžko rozpoznat. Když se Mauglí naučí dost řeči, chce být i užitečný a stane se pastevcem buvolů. Šér Chán na něj má ale pořád spadeno, a vydá se ho lovit když je chlapec mimo vesnici. Mauglí je ale varován bratry vlky, a Šér Chána zažene do kouta, kde ho buvoli ušlapou. Lovec Buldeo Mauglího najde, jak tygra stahuje z kůže, a chce si kořist přivlastnit s tím, že se tygrem bude chvástat ve vsi. Mauglí se ale nedá, a jeho vlčí bratři se k němu přidají - Buldeo se vyděsí a doběhne do vsi, kde Mauglího nařkne z čarodějnictví, a chlapec je vyhnán zpátky do džungle. V dalších povídkách se Mauglí vyrovnává s vesnicí, zažívá dobrodružství v džungli, až nakonec se vrátí k Mesue, která vždycky stála za ním a přestěhovala se za ty léta jinam.

Všechny povídky si zaslouží popsat, ale pokusím se soustředit už jen na jednu. Bílý lachtan, příběh odehrávající se v oceánu, se mi moc líbil. Lachtani, normálně šedí, žijí ve velkých houfech a pravidelně se vracejí na stejné pláže, aby tam měli mladé, než se zase vrátí plavat do moře, a tak je to každý rok. Bílý lachtan Kotík se narodil právě do takového velkého houfu lachtanů. Když byl dost starý na to, aby vnímal, co se kolem něj děje, zjistil, že každý rok na pláž kam lachtani připlavou, přijdou lidé a část lachtanů odvedou, aniž by se kdy vrátili. Žádný jiný lachtan to moc nevnímá, Kotík se ale vydá za lidmi, aby zjistil co se děje, a vidí, že lidé lachtany zabíjí pro kožešinu. Kotík se tedy rozhodne, že najde pláž, na které lidé nebudou lachtany vraždit, ostatní lachtani ho ale zrazují, že maří svůj čas a aby prostě přijmul věci tak, jak jsou. Kotíkovy trvá roky, než místo najde, lidí jsou totiž téměř všude. A pak s ním lachtani nechtějí jít, nevěří Kotíkovým slibům. Kotík tak musí poprvé za život bojovat s nejsilnějšími lachtany (ostatní jeho věku už mají mnoho bojů o nejlepší části pláže pro své samičky za sebou), a musí jich dost porazit, než ho lachtani konečně následují, a dostanou se na to nejlepší místo pro lachtany.

Knihu moc doporučuji přečíst. Kromě příběhů právě popsaných si přečtete i o hrdinné šelmě mungo; o chvástajícím se krokodýlovi, kterého nakonec uloví člověk, kterému málem ukousl ruku; nebo o hadovi Ká a jeho moci nad opicemi. Jsem ráda, že se ke mně kniha dostala, a rozhodně si zaslouží trvalé místo na poličce.

K zamyšlení: co si myslíte o zákonech džungle vypsaných v básni na konci povídky Kde se vzal strach? (můžete je najít na straně 92 na téhle adrese).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama