- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Královna a já - Sue Townsendová

7. prosince 2017 v 12:22 | Upiirek |  S-V
Hlavní postavy: Královna, princ Philip, Královna Matka, princ Charles, princezna Diana, Jack Barker, Tony Threadgold, Beverly Threadgold, Violet Toby, Philomena Toussaint, Spiggy, pes Harris, detektive inspektor Holyland, konstábl Ludlow

Děj se odehrává: V roce 1992 v Británii

V kostce: republikáni vyhráli volby a vypudili královskou rodinu žít mezi chudými a na sociálních dávkách - tady hned máte základ na humornou četbu

Tohle čtení jsem si moc užila, i když ke konci se změnilo v tak trochu hrůzyplnou frašku, která se nedala nazvat jinak než zlým snem. Anebo typickou současnou politickou scénou. Premisou příběhu je myšlenka, že předseda strany republikánů, Jack Barker, použil podprahovou reklamu v televizi, aby naklonil Brity k vítězství republikánů a zrušení monarchie. Když ve volbách zvítězí, královna, její matka, manžel, děti a vnoučata, se musí odstěhovat z Buckinghamského paláce na předměstí mezi chudinu, vyžít ze sociálních dávek, a prostě celkově žít jako obyčejní lidé. Což vzhledem k tomu, že si normálně ani sami neustelou postel, není zrovna jednoduché.


Hlavní dějová linie se týká královské rodiny, nyní obyčejných lidí s neobyčejnou historií. Královna, která v životě neměla nedostatek peněz ani služebnictva, se musí naučit, jak zažádat o peníze, jak si otevřít konzervu a nepřijít o prsty, jak nakrmit rodinu za pětilibrovku na týden, a jak si neznepřátelit sousedy, nebo si dokonce najít přátele. Její manžel, princ Philip, odmítá zvládat rovnou od začátku, a zůstává celé dny v posteli bez jídla a bez společnosti, až nakonec skončí v nemocnici pro duševně choré. Královnin syn Charles se ženou Dianou zjišťují, jak moc se od sebe liší, Diana si nachází nového "přítele" a Charles se vrhá do pěstování zeleniny. Když ale ženy z ulice napadnou policistu, Charles se mylně domnívá, že to policista napadl je, a jde jim na pomoc, přičemž skončí ve vězení, odkud uteče, když je propuštěn na pohřeb královny matky. Charlesovi a Dianiny děti William a Harry zdivočí a rychle zapadnou mezi místní děti, stejně tak královnin pes Harris, který se po "šťastné nehodě" stane vůdcem smečky.

Kniha se také dotýká politické scény, kde Jack Barker "vrací Británii lidem" a utrácí spoustu peněz na vylepšení školství, zdravotnictví, a vůbec všeho - následuje všechny ideály, které si může člověk jen přát. Bohužel to ale trvá jen krátce, protože velice rychle utratí veškeré peníze, které má Británie naspořeno, a vezme si obrovskou a nesplatitelnou půjčku z Japonska, díky které se během tří měsíců Británie stane japonskou kolonií.

Výborné je zakončení, kdy se královna probudí ze snu, který je jí zdál o vítězství republikánů, jenom aby zjistila že zase vyhráli konzervativci, povzdechne si, jaká to noční můra. A kdo ví, jestli myslela svůj sen nebo výsledek voleb? Jistě, na předměstí se toho stalo hodně zlého, její manžel vážně onemocněl, matka zemřela, syn se skrývá po útěku z vězení, a pes úplně zvlčel; na druhou stranu si ale královna žije svůj vlastní život, nemusí neustále něco předstírat, má volnost ukázat své emoce a říct co si myslí, a má přátele. Takže kdo ví, co tím myslela.

K zamyšlení: Myslíte, že by se britská královská rodina měla vzdát svého bohatství a titulů pro blaho země?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama