- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Miss Marple and Mystery - Agatha Christie

26. ledna 2018 v 12:28 | Upiirek |  CH-J
V kostce: 55 povídek od Agathy Christie, se všemi povídkamy slečny Marplové

Tohle je první kniha, kterou jsem od Agathy Christie četla - já vím, měla bych se trochu stydět. Ale doufám, že se časem pročtu i k Orient-expresu, autobiografii, Poirotovi, a vůbec. Tuhle knihu jsem si užila, i když 55 příběhů stejného žánru bylo přece jen trochu moc - myslím, že příště si takovouhle knihu proložím jiným čtením. Nicméně jsem si knihu užila, zápletky mě často překvapily, a často jsem upřímně v mysli gratulovala autorce, která přišla na příběhy, které by mě prostě nenapadly. Z téhle knihy se mi zdá, že Agatha Christie si zaslouží všechnu slávu, co má, ale musím přečíst trochu víc, než si budu jistá :)


Nejvíce povídek, i když zdaleka ne všechny v knize, se týká slečny Marplové - starší, jenom trochu výstřední, vesnické ženy, která se nezdá ničím pozoruhodná. Pozoruhodná ale je. Jak sama říká, ve vesničce St. Mary Mead sice možná nežije tolik lidí co v Londýně, ale lidský charakter a chování se tam dá studovat stejně jako všude jinde. A díky jejímu pozorování lidského charakteru je slečna Marplová ta nejlepší k řešení záhad - stačí jí dát problém k řešení, a ona si hned vzpomene na podobný případ ze vsi, a záhadu díky tomu vyřeší. Proto se jí občas daří i vyřešit vraždy, popřípadě vraždě i zabránit, i když není vždy tak úspěšná, jak by si přála. A často jí nejde o dopadení padoucha, jako spíš o očištění jména dobrého člověka, který je ze zločinu obviňován. Příběhy se k sobě taky vážou, což se mi líbilo - například ze začátku slečna Marplová uhodla, že její synovec Raymond a herečka Joyce k sobě něco cítí, a ke konci jsou manželé; v jiném příběhu zase slečna Marplová odhalí zloděje a očistí tak dobré jméno služky Gladys, a Gladys jí v pozdější povídce pomůže vyřešit jiný zločin. Takže povídky o slečně Marplové jsem si moc užila.

Jak jsem ale už napsala, v knize je daleko víc povídek než jen ty o slečně Marplové. Například jsem se bavila čtením povídky The Rajah's Emerald. Hlavním hrdinou je pan James Bond (povídka je napsaná více než 20 let před proslavením tohohle jména jako agenta), který chodí v ošoupaném pohodlném oblečení, a který má problémy se svojí slečnou, Grace. Grace vytáhla Jamese na dovolenou, ale sama bydlí ve drahém hotelu, který on si nemůže dovolit, a neustále Jamesovi vyčítá jeho oblečení, a sama tráví víc času se štramáky než s ním. Když se ale James na pláži náhodou obleče do cizích ošoupaných kalhot, jeho mizérie se změní - v kalhotách je smaragd, který patří rádžovi, co je tu zrovna na návštěvě u lorda Edwarda. James neví co s ním, bojí se že na policii ho nařknou z krádeže, a pokusí se kalhoty vrátit i se smaragdem na stejné místo, kde je našel. Tam ho ale najde detektiv, který po něm chce smaragd zpět. James si ale uvědomí, že tenhle muž není žádný detektiv, a lstí se mu podaří oba dva dostat na policejní stanici, kde se ukáže, že falešný sluha je komorník lorda Edwarda, který smaragd původně ukradl. Lord Edward přijde Jamesovi osobně poděkovat a pozve ho na oběd a na setkání s rádžou - po cestě Edward potká Grace, která ho pozve na oběd s ostatními elegány, ale James ji odmítne s tím, že jde na oběd s lordem Edwardem, tím mužem ve starém pohodlném oblečení, a že se při tom seznámí s rádžou, a s úklonou od ní odejde.

Tohle není jediná povídka, ve které hlavní hrdina začal trochu pod palcem a na konci byl schopen se postavit sám za sebe, a rozhodně jsem mu přála, aby se na Grace vybodnul, když ona na něj zjevně kašle. Popsala bych vám i víc povídek, ale upřímně, nemůžu si vybrat, je jich moc. Každopádně po téhle zkušenosti Agathu doporučuji, a sama se pokusím přečíst si víc jejích děl.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama