- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Hvězdy nám nepřály - John Green

6. února 2018 v 18:08 | Upiirek |  G-H
Hlavní postavy: Hazel Grace Lancasterová, Augustus Waters, Peter Van Houten, Hazelini rodiče, Augustovi rodiče, Izák, Lidewij, Dr. Maria

Děj se odehrává: v současnosti v Americe a v Amsterodamu

V kostce: šestnáctiletá Hazel Grace, žijící s rakovinou, se seznámí s Augustem Watersem, který je v remisi

Od Johna Greena jsem nejdříve četla Papírová města, což bylo dobré čtení. Kdybych si ale měla vybrat, kterou z těchhle dvou knih bych si měla přečíst znovu, zvolila bych Hvězdy nám nepřály. Je to nejspíš díky romantičce ve mě: tahle kniha totiž obsahuje skvělý příběh dvou zamilovaných lidí.Vypravěčka, Hazel, je šestnáctiletá dívka s rakovinou, která se momentálně nerozvíjí, ale která ji jistě zabije, jenom se neví kdy. Její matka se snaží, aby Hazel neměla depresi a aby měla nějaký život - například Hazel nutí chodit do podpůrné skupiny pro mladistvé s rakovinou. Tady se Hazel seznámí s Augustem, sedmnáctiletým mladíkem, který je dlouhodobě v remisi, od doby co přišel o většinu nohy. Augustus a Hazel si padnou do oka, a začnou spolu trávit víc a víc času. Hazel se snaží držet si Augusta od těla, protože ví, že její čas je spočítaný, a nechce, aby po její smrti Augustus příliš trpěl. Ale následuje zápletka - Augustova rakovina se vrací v plné síle, a on nakonec umírá jako první. A tak Hazel, která začala vyprávěním o tom, jaké to je umírat na rakovinu, najednou pomáhá tím samým projít Augustovi, a zbývá jí na něj spoustu skvělých vzpomínek.

Kniha není samozřejmě jen o téhle konečné a zároveň nekonečné lásce. Je taky o bolesti. Augustův nejlepší kamarád, Izák, trpí vzácným typem rakoviny, který znamená, že přichází o zrak. Když se s ním jeho přítelkyně rozejde týden před operací, po které bude Izák už jen slepý, protože se později nechce rozcházet s úplným slepcem, Izák je na dně. I přímo po operaci je mu hůř z rozchodu než z toho, že nevidí. Augustus a Hazel mu pomáhají se přes to dostat, a Augustut ho i doveze s kartonem vajec před bývalky dům, aby mohl vajíčka naházet na její auto (ne že by to Izákovi šlo snadno, protože nevidí, kam míří).

Kniha je taky o životě po rakovině - jak Hazel sama podokne, jediná věc horší než když jste teenager s rakovinou je když jste rodič teenagera s rakovinou. Hazel se trápí, že její matka žije jenom pro Hazel, a nemá vlastní život; bojí se, že po její smrti matce nic nezbyde. Když ke konci knihy zjistí, že její matka při čekání na Hazel studuje, aby byla sociální pracovnicí, Hazel je nadšená - je ráda, že po její smrti matce něco zbude.

A nakonec je tu Peter Van Houten. Tenhle člověk napsal Hazelinu nejoblíbenější knihu, Císařský neduh. Hlavní hrdinka Císařského neduhu, Anna, taky umírá na rakovinu, ale není to klasický příběh hrdinného boje s rakovinou, který nakonec prohrává, ale lidský příběh, se kterým se Hazel dokáže úplně ztotožnit. Co jí ale na Císařském neduhu vadí, je to, že kniha nemá konec - čtenáři se nikdy nedozví, co se po Annině smrti stalo s její matkou, jejím snoubencem, a jejím zvířátkem. Hazel je posedlá touhou zjistit, co se s nimi stalo, ale spisovatel je uzavřený světu a bydlí v Amsterodamu. Když Augustus Hazel vezme do Amsterodamu, spisovatele navštíví, a jsou velmi zklamaní - je to opilec, který plácá velká slova, ale nemá pro ně ani pokračování knihy ani přátelskou povahu. Až po Augustově pohřbu Hazel dojde, že Van Houten ztratil mladou dceru, které se snažil vrátit život neúspěšně skrze svůj román.

Ani kniha Hvězdy nám nepřály nemá úplný konec. Augustus zemřel a Hazel je vděčná, že ho poznala. Ale co se stane s ní, s jejími rodiči, s Izákem, to se nedozvíme. Čtenář má proto volnost doufat v to, co si sám přeje. Kniha celkově je smutná, ale taky plná zábavy a momentů čiré radosti. Rozhodně bych doporučila každému, aby si ji přečetl.

K zamyšlení: Souhlasíte, že některá nekonečna jsou větší než jiná?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama