- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Vražda v Orient-expresu - Agatha Christie

23. února 2018 v 20:37 | Upiirek |  CH-J
Hlavní postavy: Hercule Poirot, Monsieur Bouc, Dr Constantine, průvodčí Pierre Michel, Edward Masterman, Antonio Foscarelli, Hector MacQueen, Hildegarda Schmidtová, Greta Ohlssonová, Mary Debenhamová, Ratchett/Casetti, paní Hubbardová, hraběnka Andrényiová, hrabě Andrényi, kněžna Dragomirovová, plukovník Arbuthnot, Cyrus Hardman, Daisy Armstrongová

Děj se odehrává: někdy na začátku 20. století, převážně v Orient-expresu

V kostce: viz název :) Poirot musí vyřešit zdánlivě nevyřešitelnou vraždu

Vyhnula jsem se filmu, trailerům, i debatám celkově, a i přesto se jedné mojí kamarádce podařilo prozradit mi nechtěně hlavní zvrat v ději. Takže jsem bohužel od začátku věděla, proč se vražda zdá tak nevyřešitelná, a na konci jsem nebyla překvapená. Nebo spíš, nebyla jsem překvapená tím, kdo to spáchal, ale stejně jsem si užila konec, nad kterým rozhodně stojí za to se zamyslet. Takže pozor: spoiler alert!Hlavní zápletka je skvělá. Poirot plánuje strávit nějaký čas v Istanbulu, ale je povolán zpět k případu, a tak musí nasednout na nejbližší Orient-expres do Calais. Musí se nemáčknout do kupé, jehož cestující se nedostavil, protože ostatní kupé jsou plně zabraná - což není v zimě obvyklé. Ve vlaku cestuje směsice lidí různých národností i statusů, radost pro člověka co rád studuje lidské povahy. A na cestě se stane vražda - muž, který si říká Ratchett, je nalezen mrtev ve svém kupé s dvanácti bodnými ranami v těle. To ale není všechno - vlak se nečekaně zasekne kvůli velkému množství sněhu uprostřed ničeho v Jugoslávii. Poirot je požádán, aby vraždu vyřešil, protože policie je daleko a vlak bude zaseknutý ve sněhu několik dní. Sníh navíc vyloučil možnost, že vrahem je někdo z venku, kdo po vraždě utekl, a tak se všech cestujících ve vagonu stanou podezřelí.

Poirota případ láká, hlavně proto, že výpovědi a fakta poukazují na naprosto nemožná řešení. Několik cestujících vidělo muže v portýrské uniformě, který ale není k nalezení. Mnoho jich také vidělo ženu v rudém kimonu, ale kimono ani žena se nedají identifikovat. U těla se najde čistič na dýmku, poukazující na muže, ale taky dámský kapesníček. A hlavně, tělo vypadá, že bylo pobodáno levákem i pravákem, mužem i ženou, rány se jedna od druhé zjevně liší. Nejnepravděpodobnější lidé poskytují alibi těm, na kterých jim nemůže záležet. Případ se zdá skutečně nevyřešitelný.

Ale první velké vodítko dostane Poirota na správnou stopu. Zjistí totiž, že zavražděný se ve skutečnosti jmenoval Casetti, a byl to muž, který pomohl unést a zavraždit malou holčičku jménem Daisy Armstrongová ve slavném Americkém případu. Casetti pracoval s bandou únosců, kteří šli všichni sedět, ale on se vězení vyhnul díky formalitě. Takže existuje mnoho lidí, kteří měli motiv k jeho vraždě. O odtud se Poirotovi podaří najít řešení. Postupně vydedukuje, jak jsou různí cestující spojeni s případem Daisy Armstrongové, od přátel rodiny přes zaměstnance až po snoubence falešně nařknuté služebné, a z toho vydedukuje, že tahle vražda nebyla náhoda - všichni cestující se účastnili a jeden po druhém Casettiho bodli.

Na konci se ale všichni dohodnou, že polici řeknou, že vrah z vlaku utekl. Proč? Kniha jenom naznačuje, nikdy nám neřekne doslova proč. Je to pravděpodobně proto, že vrazi byli v právu - Casetti byl únosce a vrah dětí, a spravedlnosti dříve unikl. Ale mohly k tomu být i jiné důvody, od přesily viníků přes respekt až po snahu nezatáhnout zaměstnance dráhy do takovéhleho případu. A tenhle konec je pravděpodobně knihy nejlepší část, zjištění, že vrahy jsou všichni, a následné zamlčení tohohle faktu, na kterém se shodli Poirot, monsieur Bouc i doktor Constantine, kteří spolu vraždu řešili.

K zamyšlení: Myslíte, že Poirot udělal správně, když se na konci rozhodl neříci policii pravdu? Jaký k tomu měl motiv? Měli monsieur Bouc a doktor Constantine i jiné motivy?

Pokud jste si knihu přečetli, a chcete si otestovat svojí paměť, můžete zkusit tenhle test :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama