- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Neviditelná knihovna - Genevieve Cogman

6. dubna 2018 v 21:53 | Upiirek |  C
Hlavní postavy: Irene, Kai, Vale, Bradamant, Singh, Coppelia, Alberich

Děj se odehrává: v Neviditelné knihovně a v pár z mnoha alternativních realit

V kostce: literární kombinace seriálů Knihovníci a Dr Who, kde knihovníci chodí do alternativních realit sbírat jedinečné knihy, ať už je musí koupit, uloupit, nebo vystopovat mezi zabijáckými gangy

Tuhle knihu jsem si koupila kvůli názvu a popisu na obálce - a jsem spokojená. Čtení mi ubíhalo rychle, bavila jsem se, a snadno jsem si události představovala jako by se děly přede mnou, což je vždycky bonus. Navíc je kniha kombinací sci-fi, fantasy, a knihy pro milovníky knih, takže přesně pro mě :o) Tak nějak jsem čekala víc na téma boje dobra proti zlu, zatímco zlo a dobro nejsou ve skutečnosti pro Neviditelnou knihovnu tak důležité. A hlavní hrdinka sama je si tohohle vědomá - je boj za sběr vzácných knih důležitější než boj za zachování dobra a držení chaosu na uzdě? To je otázka, kterou je hrdinka vycvičená se neptat, ale která jí opakovaně vyvstává na mysli.


Ale otázka morálky stranou, tahle kniha je fajn oddechovka plná akce, mystických bytostí a zvířat, magie, a s povedenými zápletkami. Začátek nám představí Irene, hlavní postavu a knihovnici, která je zrovna v akci v magické škole v jedné z alternativních realit. Irene se nechala zaměstnat jako uklízečka ve škole, kde si měsíce vytvářela alibi, aby mohla za nehlídaného večera ukrást důležitý text. Krádež se jí podaří, ale její útěk do místní knihovny, kde může dveře propojit s dveřmi Neviditelné knihovny a dostat se tak z místa činu, je o něco napínavější. Jdou po ní začarované chrliče, které Irene setřese díky použití Jazyka, který je svého druhu formou magie, ale velmi limitované. A stihne se dostat do Knihovny jen tak tak.

V Knihovně na Irene čeká příkaz okamžitě vyrazit do jiného světa a zajistit tam jedinečnou kopii Pohádek bratří Grimmů. Taky tam na ní čeká Kai, student, kterého má vzít na misi s sebou. A než se jim podaří knihovnu opustit, setkají se ještě s Bradamant, Ireninou Nemesis, která je tak jedovatá, že by se jí i zmije lekla. A tak začíná Irenina zatím nejzajímavější akce.

Realita, kam jsou Irene s Kaiem vysláni, je zamořená chaosem, negativní silou, která k sobě přitahuje nepravděpodobnosti a nelogičnosti, a která může ohrozit i samotnou Knihovnu, kdyby se tam dostala - proto je na dveřím do téhle reality spoustu varování, aby se tam nikdo nepouštěl. Ale Irene tam musí, a nezkušený Kai taky. Chaos v téhle realitě opravdu vládne - jsou tu upíři, sličný lid, a navrch zepelíny. Co tu ale není jsou draci, kteří jsou schopní držet chaos na uzdě a dokonce ho i vypudit, ale z nějakého důvodu se tu ještě neobjevili - Irene má teorii, že draci si vybírají své bitvy, a nevrhají se všude, kde se chaos objeví. Což jí moc odvahy nedodává.

Celý úkol se rychle zamotá. Kniha, kterou měla Irene získat, patřila upírovi, který byl zabit, a podezřelý je lord Silver, jeden ze sličného lidu, velmi nebezpečná bytost. Kniha samozřejmě chybí. Irene a Kai se taky seznámí s detektivem Valem, který se k nim přidá, protože spolu vyšetřují stejnou vraždu. A je dobře, že mají nějaké spojence. Zjistí totiž, že v téhle realitě se taky pohybuje Alberich, bývalý knihovník, kterého pohltil chaos a který je teď skrz naskrz zlý a šílený. Alberich usiluje o stejnou knihu, jako Irene, a pokusí se jí, Kaie a Valea zabít. A bylo by se mu to i povedlo, kdyby se Kai neprojevil jako drak - což Irene až to téhle doby neprozradil, ale Irene tuší, že její šéfová co Kaie na tuhle misi s ní poslala to ví.

Takže zkráceně, Irene, Kai a Vale se snaží vyřešit, co se v tomhle alternativním Londýně děje a nalézt vzácnou knihu, a pod nohy jim hází klacky Silver, Alberich, Bradamant, která by tam ani neměla být, a tajné smrtonosné společnosti. Irene je nakažená chaosem, ale podaří se jí ho včas vypudit. Nakonec se jí a Kaiovi podaří knihu zajistit, a najít v ní příběh který je tak jedinečný - příběh vypráví o Alberichovo opuštění knihovny, a o tom, že měl sestru, která měla dítě, a kteří se ukrývají hluboko v knihovně, aby je nemohl najít a zabít. Proto chtěl pravděpodobně Alberich knihu pro sebe. Po doručení knihy do Knihovny si Irenina šéfová Coppelia vezme Irene na kobereček, což skončí mírným varováním a předáním nové práce - Irene má být místní Knihovník v realitě, ze které se právě vrátila. Což Irene vyhovuje - má ráda Valea, a má pocit, že do téhle reality patří.

K zamyšlení: Kniha popisuje velkou lásku ke knihám, ale taky ty stinné stránky sbírání všech knih, na které můžete jen položit ruce. Kde myslíte, že je třeba vytvořit hranice ke sbírání knih?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama