- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Průvodce smrtelníka: Prakticky o posledních věcech člověka - Ondřej Nezbeda

14. května 2018 v 12:31 | Upiirek |  N-O
V kostce: praktický průvodce o tom, jak mluvit s terminálně nemocnými a umírajícími lidmi, a o možnostech a službách dostupných pro umírající v České republice.

O téhle knize z roku 2016 jsem se dozvěděla celkem náhodně. Jen málokdy se ke mě dostanou katalogy knih, ale zrovna jsem jeden otevřela a Průvodce smrtelníka na mě hned vykouknul. Z popisu mi kniha přišla jako fantastický nápad - tak jsem o ní požádala rodinného Ježíška (identita přísně utajena), a kniha mi tak spadla přímo do klína. A musím autora pochválit, kniha je tak praktická a nápomocná jak jsem od ní čekala.


Autor se v knize rozepisuje o tom, jak se o smrti uvažuje v Česku a jak a kde v Čechách lidé nejčastěji umírají, zároveň s tím, jak a kde si lidé nejčastěji přejí zemřít. Z toho vychází hromada otázek a nesrovnalostí mezi přáními umírajících a realitou, a autor tohle využívá jako startovní pozici pro zbytek knihy. Rozepisuje se o tom, jak s umírajícími komunikovat upřímně a otevřeně, jaké existují možnosti domácí péče a domácích hospiců, jak se dá vypořádávat s bolestí, nebo jak sepsat dříve vytvořené přání. Také se dotýká umírání dětí, popisuje léčebny dlouhodobě nemocných, rozepisuje se o Alzheimerově chorobě, ptá se, jestli existuje něco jako "dobrá smrt" a jak funguje asistovaná sebevražda, mluví o posledních chvílích před smrtí a co udělat po úmrtí někoho blízkého - koho informovat, co udělat s tělem, a o truchlení. Kapitoly obsahují také rozhovory s lidmi, kteří mají osobní zkušenosti - lidmi s terminálními chorobami, lidmi, jejichž příbuzní umírají nebo zemřeli, a profesionálními zdravotníky pracujícími s umírajícími lidmi. Kniha navíc obsahuje i užitečný slovníček, kde popisuje například co to je ambulance bolesti, informovaný souhlas s léčbou, nebo respitní péče.

Tuhle knihu můžu jen doporučit každému člověku žijícímu v České republice, který je terminálně nemocný nebo se s někým terminálně nemocným zná. Já sama v současnosti s umírajícími často pracuji, a zejména části téhle knihy o konverzaci se mi velmi hodily. Doufám, že autor bude knihu pravidelně obnovovat novými edicemi, aby zůstala užitečná i za deset, dvacet, třicet let, a lidé se k ní mohli obracet pro pomoc s umíráním.

K zamyšlení: Jak se ke smrti stavíte vy?
 


Anketa

Co byste radši, být chytří, nebo být hloupí ale šťastní?

Být chytří
Být hloupí ale šťastní

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama