- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Světové dějiny do kapsy- Alexander Von Schönburg

19. července 2018 v 22:16 | Upiirek |  S-V
V kostce: od Adama k Applu - dějiny vysvětlené z různých úhlů s trochou nadhledu

Tuhle knihu jsem si užila. Její struktura je víceméně jednoduchá, a ukazuje na autorovo uvědomělost a pochopení toho, jak si dějiny můžeme vykládat. Zároveň kniha výborně ukazuje základní příčinu a následek, který přispěl k vývoji moderního lidstva, proč se lidstvo vyvinulo tak jak se vyvinulo. Ukázka ze začátku knihy tohle dobře ilustruje:


Před zhruba 12 000 lety pak následuje krok, který asi nejvíce ovlivnil budoucí osud lidstva. Člověk se usazuje. Už nejen lovíme a sbíráme, ale také sázíme, sklízíme, zůstáváme. Pravděpodobně nikoliv bez závažných konfliktů mezi lidmi žijícími tradičním, kočovným způsobem a usedlými kulturami. Usedlí se prosadili, protože byli schopní ukládat větší množství potravy a energie do zásoby. To je ovšem také nutilo produkovat stále více, aby dokázali uživit rostoucí populaci. Od té chvíle už není cesty zpátky. Kdo se jednou usadí...
Pak už to jde natolik rychle, že to ani nestačíme sledovat. S majetkem přichází počítání a psaní. S usedlostí vzniká také domov, který se vyplatí bránit. Člověk se musel naučit plánovat dopředu. A už je toho mnoho, na co je třeba dávat pozor, o co se starat a co bránit. Jsou zapotřebí hradby, stráže a zbraně k zajištění a obraně. Musí se najít náčelníci, kteří budou obranu organizovat. ...

Prostředek knihy obsahuje kapitoly, ve kterých autor popisuje důležitost a historii z různých úhlů, a vždy vyjmenuje deset nej... jedná se o nejdůležitější historické události, města, lidi, ideje, umění, vynálezy, monstra, slova, a nakonec i omyly. Autor uznává, že jde jen o jeho soukromou volbu, ale vždy odůvodňuje, proč vybral těch či oněch top ten, a ilustruje na nich, jak se tvoří historie. No a nakonec tady máte ukázku z konce knihy, kde se autor ptá, proč jsme si knihu přečetli, a proč lidé neustále studují dějiny:

Všechny snahy o výklad světa mají jednu věc společnou: dávají světu smysl. Ve chvíli, kdy dějiny vyprávíme, jim dáváme smysl už tím, že se na ně díváme z lidského pohledu. Můžeme se zdráhat vyprávět dějiny antropocentricky či se snažit na roli člověka úplně zapomenout (nebo v něm vidět jen narušitele) - ale tímto přístupem děláme dějiny ze všeho a potom všechno, co se kdy stalo, je stejně důležité, dokonce i každý kamínek, který spadne, nebo dešťová kapka, která ukápne. Dějiny se pak stávají nesdělitelnými a nesmyslnými. Tím jsme se konečně dostali k tomu, co je vlastním cílem každé histografie. Příslušný odborný termín zní filozofie dějin. Pro každého, kdo se opravdu zajímá o historii, to je jediná zajímavá disciplína.
Nakonec je totiž naprosto nepodstatné, co a jak se přesně událo, rozhodující je jedině a pouze otázka: Kam to všechno spěje? To je v konečné instanci teologická otázka. A tak je to i v pořádku, neboť otázka po konečném cíli nemůže chybět ani v tom nejpovrchnějším univerzálním konceptu dějin. Jsme tedy součástí dějin, které lze průběžně, přinejmenším ze zpětného pohledu líčit a pochopit? Dějin, které mají svůj počátek i konec? Jsou dějiny svou podstatou konečné? Mají cíl? Nikoho, kdo se o dějiny zajímá, nemůže otázka cíle a konce koneckonců nechat v klidu.

K zamyšlení: Proč se lidí zajímají o historii?
 


Komentáře

1 Black Blood | Web | 20. července 2018 v 15:25 | Reagovat

Pěkné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama