- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Žízeň - Jo Nesbo

1. července 2018 v 21:41 | Upiirek |  N-O
Hlavní postavy: Harry Hole, Anders Wyller, Valentin Gjertsen, Mehmet Kalak, Truls Berntsen, Hallstein Smith, doktor John Steffens, Katherine Brattová, Mona Daaová, Ráchel Faukeová, Oleg Fauke, Stale Aune, Mikael Bellman, Ulla Bellmanová, Bjorn Holm, Aurora Aune, Svein "Snoubenec" Finne,

Děj se odehrává: v současnosti v Norsku, převážně v Oslu

V kostce: detektivka s vrahem, co prokusuje obětem krky železnými zuby


Tohle je první kniha, co jsem od Nesba četla - což není ideální, vzhledem k tomu, že je jedenáctá v řadě. To ale nevadilo, kniha funguje jako samostatný celek, neměla jsem pocit, že by mi znalosti z předchozích dílů chyběly. Ale celkově mi kniha úplně neseděla. Je poznat, že autor je velice dobrý v psaní překvapivých zápletek, a v popsání situací tak, aby je čtenář špatně pochopil, a po několika až desítkách stránek autor odhaluje, že naše očekávání bylo nepřesné a ve skutečnosti to bylo jinak/ spáchal to někdo jiný/ šlo o jiný předmět atd. Dan Brown tohle taky umí, pokud si pamatuju. Samo o sobě je to dobrá vlastnost, a takovéhle zápletky a překvapení jsou v knize fajn - pokud jich není moc. Tahle kniha tu hranic překročila, alespoň pro mě; v její polovině jsem přestala být prostě překvapená a začala jsem být spíš podrážděná, že už zase je něco jinak než jsem si myslela. Kdyby jich autor v knize nachystal o něco méně, myslím, že bych si čtení užila o něco víc. Celkově bych knihu ohodnotila jako dobré čtení, chápu, proč je autor populární. Ale nevím, jestli si jí ještě někdy přečtu znovu.

Zápletka je postavená na klasickém základě: ve městě začne řádit nový vrah, a detektiv Harry Hole, který odešel od vyšetřování, aby se věnoval rodině, je vrací, aby je pomohl vyřešit. Co je na těchhle vraždách jiné - zaprvé, vrah si vyhlíží zdánlivě úplně náhodné oběti, ženy, co randí přes Tinder. Za druhé, už na ně čeká u nich doma, nevloupává se tam. A za třetí, používá železné zuby, kterými ženám prokusuje krky, a zanechává za sebou naaranžovaná těla jako "umělecká díla". Proto se občané bojí, a Harry se vrací z důchodu. Postupně se navíc ukáže, že vrah nejedná sám - má potřebu zabíjet a ničit ženy, ale nemá na to hlavu - stojí za ním někdo chytřejší. A ten někdo ke zjevně součástí vyšetřování. Kdo to je, to vám neprozradím, kdybyste náhodou knihu ještě nečetli. To byste přišli o tu podrážděnost a napětí, co jsem si užla já :o)

K zamyšlení: Přirozenost versus výchova - co z nás dělá ty, kým jsme?
 


Komentáře

1 Black Blood | Web | 21. července 2018 v 10:22 | Reagovat

To si musím přečíst

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama