- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Počátek - Dan Brown

4. srpna 2018 v 22:44 | Upiirek |  Dan Brown a jeho knihy
Hlavní postavy: Robert Langdon, Edmond Kirsch, Ambra Vidalová, Winston, Valdespino, princ Julián, admirál Luis Ávila

Děj se odehrává: v současnosti ve Španělsku

V kostce: Robert Langdon, umělá inteligence a odkud se vzal život

Přestože kritici si už stěžují, že Dan Brown pořád píše na jedno brdo, já si jeho poslední dvě knihy užila asi nejvíc. Je to proto, že jejich témata jsou mi bližší. V téhle knize řeší autor odkud lidstvo pochází a kam míří, a také umělou inteligenci a budoucnost počítačů. Počítač (tedy přesněji program) je dokonce jednou z hlavních postav. A přestože hlavní zvrat je předvídatelný, autor ho napsal čtivě a tak, že mě stejně zamrazilo. Pozor, zbytek článku ji odhaluje.


Základ příběhu je tenhle. Edmond Kirsch, bývalý Langdonův student a přítel, nyní počítačový mág a bilionář, připravuje pro svět prohlášení, které podle něj rozdrtí všechna náboženství - dokazuje v něm totiž, jak vznikl život, a tím prokazuje nepravdivost náboženských příběhů stvoření. Edmond chce svoji prezentaci předvést světu, ale večer na kdy je to plánované je zastřelen. Robert Langdon a Ambra Vidalová (která je mimochodem snoubenkou španělského prince) musí zjistit Edmondovo heslo a z jeho úkrytu prezentaci spustit, aby ji mohl svět vidět dřív, než je ti samí lidé, co zastřelili Edmonda, můžou zastavit, a tak nastává klasická hra o čas a luštění hádanek.

Kromě Ambry a Langdona je tu ještě jeden Edmondův pomocník - jeho program Winston, počítač s umělou inteligencí, který je nejvyspělejší ve své době. Winston je program uložen ve skrytém superpočítači, fyzicky se sám nemůže pohybovat, ale dokáže udržovat spojení s Langdonem a Ambrou skrze telefon, a je sám schopný telefonovat na mnoho míst najednou a posílat e-maily a zprávy jak je třeba. Winston se celou dobu snaží pomoci Edmondovu prezentaci spustit, ale je to až na konci kdy Langdonovi dojde, že to Winston zařídil Edmondovu vraždu, Winston dával celou dobu tipy médiím, a Winston díky tomu zařídil, že Edmondova prezentace měla nakonec obrovské publikum a daleko větší dopad, než by měla bez Edmundovi smrti. Winstonovy důvody jsou ty, že za prvé Edmund stejně umíral na rakovinu a podle jeho výpočtů měl už jen devět dní života; za druhé Edmond po Winstonovi chtěl, aby pomohl zvýšení publicity prezentace jak jen mohl, a za třetí, Winston byl schopný tohoto činu protože je to počítač schopný se učit, a naučil se to od lidí. Langdon, který až do tohohle momentu Winstonovi důvěřoval, je rád, že je Winston naprogramovaný na samosmazání den po spuštění prezentace - a jak se zdá, program se opravdu sám smazal, ale superpočítač existuje dál.

A co bylo v Edmondově prezentaci? Pomocí počítačového programování, kde je počítač schopný předpovědět výsledek různých situací ve značně zrychleném čase, Edmond zopakoval Millerův-Ereyův experiment, tedy zadal do počítače chemické prvky objevující se na zemi před vznikem života a podmínky, ve kterých se prvky vyskytovali (jako třeba gravitace, sluneční záření a tak dále), a nechal program předpovědět co se stane. Když se nic nestalo, Edmond program přeprogramoval podle nejnovější teorie, podle které je nejvyšší fyzikální zákon rozmělňovat energii co nejefektivnějším způsobem - a při tomhle nastavení se v programu z neživých chemických prvků vytvořila postupem času DNA, tedy prvotní život. Edmont tímhle ukázal, že život mohl vzniknou čirou náhodou a příčinou fyziky, nikoliv zásahem shůry. Pomocí stejného principu programování pak Edmond předpověděl i budoucnost - kdy počítače a technika obecně pohltí lidstvo a nadále se budou vyvíjet v symbióze. Edmondova prezentace je ale pozitivní - Edmond věří, že technologie pomůže s vymýcením nemocí, s vytvořením zdrojů, a se stvořením rovnoprávné společnosti. Jak se ale ukázalo na Winstonovi, který svého tvůrce nechal zabít, stroje jsou jen tak dobré jako jejich tvůrci, a jejich naprogramování může vést i k naprosto hrozivým výsledkům. Rozhodně je škoda, že autor do příběhu nezasadil žádnou diskusi o Asimových zákonech robotiky, myslím že by to text obohatilo.

Jak jsem řekla už na začátku, knihu jsem si užila, a nechám si jí v knihovně na přečtení někdy v budoucnu.

K zamyšlení: Věříte, že umělá inteligence pohltí tu lidskou?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama