- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

This is Going to Hurt - Adam Kay

18. srpna 2018 v 21:56 | Upiirek |  K-L
V kostce: zápisky z deníku doktora, který pracoval v národní zdravotní službě (NHS) v Anglii, a po té odešel pro svůj klid duše a stal se komikem

Tuhle knihu jsem si koupila, jakmile se objevila na pultech. Ale nějakou dobu jsem jí neotevřela. To proto, že sama pracuji v NHS, a po každém dlouhém pracovním dnu plném různorodých zážitků, pacientů kterým nic není, pacientů kteří s námi už dlouho nebudou, neurvaných příbuzných a vystresovaných kolegů, neměla jsem chuť si o tom samém pak ještě číst. Nakonec jsem knihu ale otevřela, a rozhodně toho nelituji. S autorem se může sžít každý klinický zaměstnanec NHS, a můžeme se zasmát známým situacím a ulehčit si vědomím, že to, s čím se denně pereme, se pereme všichni (předpoklad že budeme bezplatně pracovat extra přesčasy, že nepotřebujeme psychickou podporu když vidímě pacienty umírat, když máme nedostatečný trénink a lidi co nám mají pomáhat sedí na zadku v kanceláři a píšou e-maily zatímco my řešíme pohromy na oddělení, a mohla bych pokračovat dál). Kniha mi neřekla nic nového o britském z dravotnickém systému, ale rozhodně to pro mě bylo terapeutické čtení. Myslím, že čtenáři co ve zdravotnickém systému nepracují, můžou být ze čtení dost překvapení - a taky si užít veselé historky a procítit těžké momenty práce v nemocnici.


Ukázka:

Monday, 4 May 2009
Another day, another emergency buzzer or twelve. I go to perform a ventouse extraction for a non-reassuring trace, but as I'm about to Dyson the little bastard out of there the trace improves so I take my gloves off and hand back over to the midwife for a normal delivery. I loiter at the back of the room to keep an eye on the trace in case it misbehaves again, but all is well and soon baby's head is crowning.
Dad is down the business end, witnessing the miracle of childbirth for the first time - awwing, cooing and excitedly telling his wife how brilliantly she's doing. The midwife tells mum to stop pushing and start panting, so she can guide the baby's head out slowly and hopefully avoid too much of a tear. As the head advances, dad screams, 'Oh my God - where's its face?!' Mum understandably also screams, her baby's head shoots out uncontrolled and her perineum explodes. I explain to them that babies are generally born facing downwards*, and thier baby's face looks perfect (if slightly more blood-splattered than it might have been).
*Only 5 per cent of babies are born looking upwards - the medical term for which is 'occipito-posterior'. The cutesy-wutesy term is 'star-gazing', the old-fashioned term is 'face to pubis', and the term I misheard as a junior SHO and then mortifyingly used for a year, until I was corrected by a colleague, is 'face to pubes'.

K zamyšlení: Vážíte si pracovníku ve zdravotnictví?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama