- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Společenské komentáře: Stroj času a Gulliverovy cesty

8. září 2018 v 22:20 | Upiirek |  Střet!
Když jsem se konečně dostala ke klasice Stroj času od H. G. Wellse, kniha mi dost připomněla Gulliverovy cesty Jonathana Swifta, kterou jsem četla před necelým rokem. Hlavně nejspíš proto, že jsem měla pocit, že jde autorovi hlavně o společenský komentář než o cokoliv jiného. Ale u obou knih se taky prokázalo, že se dají slušně zfilmovat, takže to mají taky společné :o)


Proč mi Stroj času připomněl Gullivera... no, to se stalo v momentě, kdy poutník v čase komentoval, že budoucí společnost se jistě vyvinula jak se vyvinula díky rozdílu mezi společenskými vrstvami - šlechta zmutovala ve stvoření, kterým jde jen o zábavu, ale jsou absolutně neschopná se o sebe postarat, a pracující třída se stala mašinami na práci a bezcitnými pojídači lidí vyšší třídy. To mi připomnělo Lapuťany z Gullivera, a tím se spustily vzpomínky na Gullivera a na to, jak komentoval to, když na sebe různé druhy stvoření nahlíží svrchu. Na rozdíl od Stroje Času, Gulliverovy cesty nabízí i podle autora ideální svět, ve kterém moudré bytosti Hvajninimové žijí v míru. Poutník v čase tenhle luxus nemá, protože se pohybuje jen v jediné možné budoucnosti.

Díla jsou obě napsaná celkem suchým stylem. Oba cestovatelé se snaží svým příběhům dodat na věrohodnosti tím, že je prezentují jako fakta, a bez přehnaných výlevů emocí - snaží se na to jít prostě vědecky. Obě knihy jsou taky podobně "zarámované" - příběh nám totiž nikdy neříká onen cestovatel v čase/prostoru, ale zprostředkovává nám ho někdo jiný. Zprostředkovatel má za cíl příběhu vnuknout znění pravdivosti. V Gulliverově případě jeho bratranec přísahá na Gulliverovu pravdomluvnost a přesnost. Známý cestovatele časem zase naopak přísahá na materiální důkaz v podobě neznámého květu.

To jsou asi hlavní rysy, které se mi zdají mezi oběma díly podobné. Jsem ráda, že jsem si obě klasiky přečetla, pořád ještě doháním povinnou četbu, co jsem nestihla ve škole :o) Naštěstí mě za tyhle články dneska nikdo neznámkuje, jen sem tam komentář mi dá nějakou zpětnou vazbu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama