- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Stroj času - H. G. Wells

1. září 2018 v 13:00 | Upiirek |  W-Z
Hlavní postavy: Poutník v čase, vypravěč, psycholog, Filby, mladý člověk, venkovský purkmistr, lékař, eloiové, morloci, Weena

Děj se odehrává: na konci 19. století v Londýně a vypráví rovněž o roce 802701, a po té o době zániku života na Zemi.

V kostce: kniha, která popularizovala cestování časem

Tenhle příběh, zarámovaný jako vyprávění o vyprávění, popisuje, jak poutník v čase sestavil stroj času, který by mu pomáhal pohybovat se v čase jakoždo ve čtvrtém rozměru. Poutník se vydá do budoucnosti, a po svém návratu o výletě vykládá sešlosti známých u večeře - většina mu nevěří, a jako důkaz mají jen pár pomuchlaných květů z poutníkovi kapsy. Poutník se další den vydá znovu na cestu časem, aby dokázal, že si nevymýšlí, nikdy se už ale neobjeví - vzhledem k nebezpečí, které popisoval ve vyprávění předešlého večera, je možné, že cestu nepřežil.


Poutník v čase svým kolegům vypráví o roce 802701, kam odcestoval v čase. Setkal se zde nejprve s lidmi zvanými eloiové, kteří jsou menší než naši současníci, a taky o dost hloupější. Poutník je popisuje jako děti, které projevují nestálý zájem o věci, rychle se unaví, jen tančí, jí a užívají si, neumí pracovat a už vůbec si neumí poradit s nepředvídanými potížemi. Poutník se spřátelí jen s jednou z nich, jménem Weena, kterou zachrání od utopení v řece. Weena ho potom následuje kudy chodí, a strká mu do kapes květiny - autor by uvítal inteligenčně vyspělejšího společníka, ale je rád že není sám.

Poutník si nějakou dobu myslí, že eloiové jsou jediní potomci lidí, výsledek společnosti kde se měli všichni tak dobře až jim zakrněl mozek; ale zjistí, že se mýlil. V téhle budoucnosti totiž existují také morloci, rasa pravděpodobně vyvinutá z pracující třídy, která žije pod zemí a je tak velmi bledá s velmi citlivýma očima. Morloci jsou pracanti, a na rozdíl o eloiů jedí maso, proto za tmy loví eloie, aby je mohli sníst. I autor se jim několikrát dostane do spárů, a uteče jen díky zápalkám, morločí oči jsou totiž příliš citliví, než aby se vyrovnaly s ohněm. Jednou napadnou morloci poutníka a Weenu v lese, a zachrání je pouze lesní požár, který poutník neúmyslně způsobil. Měla bych tedy říct, že zachrání poutníka - o Weeně se už nikdy nic nedozvíme, pravděpodobně ji nejdříve unesli morloci a pak stejně všichni uhořeli.

Když se autor konečně dostane zpět ke svému stroji času, který morloci schovávali, vyrazí ještě dále do budoucnosti, kde země nastavuje slunci neustále tu samou stranu, a kde slunce roste a rudne, blíží se jeho zánik a zánik života na zemi. Po té se poutník konečně vrátí do své vlastní doby a příběh vypoví.

Autor se v knize odhaluje jako socialista, který věří v rovnost lidí a nepřeje si segregaci bohatých a pracujících. V popsané budoucnosti se z bohatých lidí stali dětem podobné bytosti, které jsou sotva schopné se o sebe postarat a jakákoliv překážka je pro ně nezdolatelná. Z pracující třídy se naopak staly příšery, kterým se zachovala šikovnost nutná k přežití, zato ale jim nezbyla žádná lidskost. Ani jedna skupina, obývající planetu v roce 802701, není pro současného člověka přitažlivá jako budoucnost lidstva.

Ukázka z desáté kapitoly: Nedoceňujeme základní přírodní zákon, totiž že mnohostrannost lidského rozumu se projevuje hlavně při změnách, v nebezpečí a v nesnázích. Živočich žije v téměř dokonalé harmonii se svým prostředím, je jen dokonalý stroj. Příroda nepotřebuje rozum, dokud se zvyk a instinkt nestanou zbytečné. Kde neexistuje změna a potřeba změn, neexistuje rozum. Jen ti živočichové se podílejí na vývoji rozumného tvorstva, kteří se musejí vyrovnat s obrovskými změnami ve svých potřebách i s nebezpečím.

K zamyšlení: Myslíte, že budoucnost popsaná Wellsem se v některých rysech shodne s naší budoucností?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama